Malá ohlédnutí

28.01.2015

Víkend pro rodiče

19. a 20.9. se hrstka odvážných rodin se sešla ve Vranově u Brna, aby se zúčastnili akce s hrůzostrašným názvem – psychohygienický víkend pro rodiče. Pepa Boldiš naštěstí tento hrůzný název přeložil do lidské, srozumitelnější řeči. V jeho překladu zní takto „Jak to udělat, abychom byli každé ráno schopni vstát z postele?“.

Víkend proběhl v duchovním centru ve Vranově u Brna, prostředí krásném a klidném. Duchovní centrum je součástí poutního kostela a kláštera. Byli jsme zde i ubytování v moc hezkých pokojích se sociálním zázemí, skromné, ale dobré jídlo nám připravovali v klášterní kuchyni. K dispozici jsme měli klášterní zahradu, kde právě dozrávala jablka a ořechy. Po chodbě občas proběhl tiše nějaký řádový bratr, ale jinak jsme celé centrum měli jen pro sebe.

Víkend vedl Michal Kniha – náš dvorní psychoterapeut z Prahy. Měl mít k sobě ještě parťačku Báru, ta ale onemocněla. Co přesně Michal s rodiči dělal, to nevím. Jisté je, že všichni vypadali, že si to užívají, že je to baví a že si odpočinuli. Přitom možná probrali nějaké důležité věci a problémy, které přináší život rodin, které pečují o lidi s mentálním postižením. To se ale zeptejte jich.

Já jsem mezi tím s asistentkou Kristýnou dělala program pro ty dospěláky, kteří na víkend přijeli se svými rodiči. Dost jsme si to užili. Bylo krásně a tak jsme byli na vycházce, procházeli se po zahradě, sbírali ořechy, dívali se na film, vykládali. Celé dva dny bylo krásně a náš dojezd trochu jako z filmu. Když jsem jako poslední opouštěla klášterní nádvoří, strhl se takový liják, že na nádvoří bylo vody po kotníky a z okapů tekly vodopády.

Bára Uhlířová

AKCE

Akce v září 2019

kino Lucerna

Akce v říjnu 2019

Diskotéka, divadlo

Akce v listopadu 2019

Společenské odpoledne


VYCHÁZKY DO PŘÍRODY

Sobota 19. října 2019

Kohoutovice - Pisárky (Lesnická naučná stezka)

Sobota 2. listopadu 2019

Helenčina a Ríšova studánka – trochu jinak

Sobota 7. prosince 2019

Mariánské údolí – trochu jinak