Píší nám členové

05.10.2008

Ohlédnutí za letní dovolenou

V září 2004 jsme se dvě kamarádky, Alena a Dana, rozhodly strávit dovolenou spolu, bez rodin.

Vybraly jsme si Chorvatsko, letovisko Drvenik na Makarské riviéře. Když jsme zájezd vybíraly, věděly jsme, že celý penzion obsadilo Sdružení pro pomoc mentálně postiženým z Brna. Přiznám se, že jsem na rozdíl od Aleny odjížděla s určitými rozpaky, neboť ve společnosti existuje spousta předsudků vůči handicapovaným lidem. Ale ona má přátele mezi zdravotně postiženými a ubezpečila mně, že se svými obavami jsem tou postiženou jedině já. Již po dvou dnech jsem jí dala za pravdu.

Dostaly jsme se do úžasné party milujících, obětavých a skvělých rodičů a jejich báječných "věčných dětí". Tento výraz nás naučili sami rodiče a brzy jsme toto přirovnání poznaly samy. Nejednají "rozumem", ale "srdcem". Jsou spontánní, hraví, nezáludní. Žádná hra neměla jediného vítěze, vyhráli všichni. Neznají závist, neznají podvod, což se o zdravých dětech nedá kolikrát říci. Žasly jsme, jak skvělá skupina lidiček jsou! S některými si píšeme a navštěvujeme. Jsou sehraná parta s "dirigentem" panem Halmem, kterého děti velmi respektují a milují. Všichni společně tráví hodně času - hrají divadlo, navštěvují dílny s uměleckým zaměřením, pracují, studují, jezdí spolu na tábory, výlety, plesy a dokonce dovolené. Užasné! A s jakým zanícením o tom všem děcka vyprávějí!

Penzion Kostanič, kde jsme byli ubytováni a stravovali se, leží ve starém Drveniku, 30 m od pláže, což všem velmi vyhovovalo a to nejen hůře se pohybujícím, ale i těm, co milují polední siestu. Pláž je oblázková s hrubým pískem a má výhodu, že můžete volit mezi mezi sluněním a ležením v chládku pod borovicemi. A přístup do moře je pozvolný, což všem vyhovovalo. Ale hlavně dětem, které pod taktovkou svého "strejdy" Halma plavaly a některé dělaly velké pokroky. Byly šťastné, že i s námi dováděly, že nám věřily.

A výlet na poloostrov Peljašac byl prima. I když někteří měli fyzický problém se vstupem na palubu, vše se v pohodě zvládlo a na lodi už byla zábava, s chutí se zpívalo a spontánnost překvapila i ostatní turisty.

I majitelé penzionu si tuto skupinku moc oblíbili a s dětmi se paní Kostanič loučila se slzami v očích a s pozváním na příští rok.

Moc věříme tomu, že se znovu sejde nebo i rozroste tato skvělá skupina lidí, která všem dokazuje, že laická veřejnost se svým náhledem na handicapované strašně mýlí, je jen velmi málo informovaná, a to je ke škodě všem.

A my už víme, s kým moc rády pojedeme na dovolenou!

Nashledanou v Chorvatsku!

Alena Pejchalová a Dana Gottwaldová

AKCE

Akce v září 2019

kino Lucerna

Akce v říjnu 2019

Diskotéka, divadlo

Akce v listopadu 2019

Společenské odpoledne


VYCHÁZKY DO PŘÍRODY

Sobota 19. října 2019

Kohoutovice - Pisárky (Lesnická naučná stezka)

Sobota 2. listopadu 2019

Helenčina a Ríšova studánka – trochu jinak

Sobota 7. prosince 2019

Mariánské údolí – trochu jinak