za Světovými hrami Speciálních olympiád Abú Dhabi 2019 14. – 21. 3.

Ve dnech 7. 3. – 23. 3. 2019 se také sportovci z České republiky, zapojeni do speciálních olympiád, zúčastnili světových her vAbú Dhabi. Naše výprava měla 64 účastníků a to sportovců, partnerů, trenérů a vedení speciálních olympiád.
7. 3. odlétáme z Prahy do nám neznámých končin – do Spojených arabských emirátů. Po příletu do Dubaje se přesouváme autobusy do našeho hostitelského místa Ajmanu. I přes časný příjezd, ve tři hodiny ráno, nás čeká otevřená náruč hostitelů. Zde strávíme

tři dny, kdy nám hostitelé nabízejí bohatý program včetně setkání se šejkem Ajmanu při slavnostní večeři. Navštívíme i místní školu, kde na nás čeká sportovní akademie, do které se aktivně zapojujeme. Na pořadu je také návštěva muzea, kde se seznamujeme s tradicemi rybolovu, obchodu,
dětských her a tanců. Večer nás čeká rozloučení s našimi hostiteli, kde nás opět přijde pozdravit šejk Ajmanu.
Bezstarostné dny končí, opouštíme Ajmanu a vyrážíme za naším cílem, Světovými hrami – Special olympic – World games 2019, doAbú Dhabi.
Naše skupinka cyklistů se odděluje od ostatních sportovců. Odvážejí nás na jakýsi ostrov Yas Marína. Je zde závodní dráha pro formule F1 a přímo na této trati budou závodit i naši cyklisté. Ubytování jsme přímo u závodní dráhy v obrovském a krásném hotelu Yas. Nestačíme se ani řádně rozhlédnout kolem sebe a už začíná závodní ruch. Vybalit, sestavit a seřídit kola. Pompézní zahajovací ceremoniál s obrovským počtem lidí a uvítání každé delegace.
Další den již odcházíme na závodiště, seznamujeme se s tratí a zkoušíme kvalitu našich strojů. Naši sportovci Jarmila Válková – Slunečník Brno a Jan Witenberger – Mačkovske kočky, se již plně soustředí na své závody. Ze všech kategorií, ve kterých se soutěží, od 500m až po 40 km, jsou naši závodníci přihlášení do závodů TT 2 km a TT 5 km.
Nejdříve jsou to kvalifikační jízdy, kdy dojde k rozřazení závodníků do skupin dle věku a dosaženého času a pak finálové závody. Do závodů oba sportovci nastupují v plném nasazení. Jarmila Válková vyhrála oba závody na 2 km i 5 km a získala zlaté medaile. Jan Witenberger získal na 2km krásné šesté místo. Finálový závod na 5 km jel s obrovským nasazením, ale bohužel jeho čas mezi kvalifikační a finálovou jízdou byl větší než 15% a bohužel způsobil jeho diskvalifikaci.

Velkým poděkováním a zážitkem pro všechny naše sportovce bylo setkání s naším velvyslancem a jeho manželkou. Všem patří velký dík a obrovská gratulace za vzornou reprezentaci.
Vše jednou končí. Monumentální závěrečný ceremoniál.

Ohňostroje… velkolepost….. nádhera….. Odvážíme si medaile, nezapomenutelné zážitky …. končíme a světové letní hry speciálních olympiád 2019 jsou minulostí …… sbohem Abú Dhabi …….. sbohem Spojené arabské emiráty.
Na závěr ještě trochu čísel – na Světových hrách bylo:
190 zemí; 24 sportů; 7 500 sportovců; 4 000 trenérů; 3 000 hostů; 4 000 rodinných příslušníků;
20 000 dobrovolník a delegátů
Česká republika měla zastoupení v 9 sportech a získali jsme 10 zlatých, 7 stříbrných, 4 bronzové medaile.
Jana Plšková