za Zimní olympiádou

Vzpomínka na „28. Zimní hry speciálních olympiád“
Jako každý rok se začátkem ledna, 5. 1. – 11. 1. 2019 v Horní Malé Úpě, konaly již 28. Zimní hry speciálních olympiád. I v letošním roce se této akce zúčastnil sportovní klub z Brna Slunečník, pod vedením p. Plškové ve velmi početném obsazení. Sportovci SK Slunečník, kteří jsou zároveň i členové SPMS Brno, excelentně reprezentovali Brno v lyžařských disciplínách sjezdového a běžeckého lyžování.
Celkem se zúčastnilo speciální olympiády 10 sportovců: Míša Bednář, Marek Koudelka, Kuba Novák, Petr Konečný, Ondra Pachl, Jarek Peřina, Jana Kučerová, Anetka Nesrovnalová, Anička Říhová a Jarka Válková. Jako trenéři byli vysláni Petr Kučera a já, která jsem se této krásné akce zúčastnila již po druhé.

Celá akce opět byla výborně zorganizovaná. Tentokrát jsme ubytování měli zajištěno v Pivovaru Trautenberk, kde zároveň bylo zajištěno i stravování (plná penze včetně pití).
Sportovci SK Slunečník byli opět rozděleni do dvou skupin, o sjezdaře jsem se starala já a běžkaře měl na starost Petr Kučera. Já jsem sice měla pouze 3 sportovce (Aničku, Jarku a Ondru), ale tentokrát kvalifikace i závody byly rozděleny zvlášť pro holky a zvlášť pro kluky, což byl trochu problém, že jsem se nemohla být vždy se všemi zároveň na svahu. Naštěstí jsou tito sjezdaři velmi šikovní a samostatní, tak když jsem byla u kvalifikace a závodů, druzí si lyžovali sami. S běžkaři, které měl na starost Petr, to bylo ještě složitější. Jednak jich bylo hodně, celkem 7, ale rovněž každý závodil v jiné skupině a tak měl Petr ještě větší problémy s tím, aby zvládl všechny sportovce včas dovést na start, případně namazat běžky apod. Občas mu vypomohl student doktorského studia Masarykovy univerzity Mgr. Vojtěch Grün, kterého zajistila Jana.
Sjezdaři závodili ve slalomu a obřím slalomu. Běžkaři měli na výběr více možností. Holky reprezentovali v běhu na 50m, na 100m, na 500m a 1 km. Kluci obsadili závod v běhu na 50m, 100m, 500m, 1 km, 3 km a někteří z nich se zúčastnili i štafetového běhu. Všichni sportovci byli šikovní a dosáhli velmi pěkného umístění. Za odměnu jsme s nimi, na konci závodů, zašli na pohár, který si opravdu zasloužili všichni.
Kromě sportování byl zajištěn pro sportovce rovněž velmi pestrý odpolední i večerní kulturní program. Měli 3x diskotéku a jednou odpoledne byl domluven i bowling.
Trenéři měli večer pravidelné porady, kde se vždy domlouval přesný program na další den, především i v souvislosti s počasím, které nebylo úplně nejlepší, ale sportovcům to rozhodně na dobré náladě neubralo.
Vyhlášení vítězů měli běžkaři hned po závodech venku a závodníkům ve sjezdovém lyžování byly medaile předány ve Skicentru, kde bylo zároveň i slavnostní ukončení. Z medailí, které si odnášeli, měli radost všichni sportovci a už se zase těší na další rok.
Počasí bývá asi v těchto horách a v tuto dobu již pravidelně špatné, což nikoho nerozhodí, akorát byla škoda, že kvůli počasí byla zrušena nová disciplína ve sjezdovém lyžování – závody družstev, spočívající v závodu 4-členných družstev včetně jejich trenérů a výsledný čas měl být součtem časů jednotlivých závodníků. Na tuto disciplínu se všichni moc těšili a byla škoda, že právě kvůli velmi špatným povětrnostním podmínkám, byl tento závod zrušen. Tak třeba se dočkáme příště. Už teď se těší na příští rok všichni sportovci. Akorát při tak velké účasti
bude nutné zajistit větší počet i trenérů, protože v takových obtížných podmínkách byla především Petrova role velmi obtížná.
Závěrečný večer, diskotéka pro sportovce se rovněž vydařil a potom už nezbývalo další den nic jiného, než vyhrabat auta z téměř týdenního sněžení a pomalu se vydat k domovům.