Zhodnocení letního ozdravného rehabilitačního pobytu

Letního ozdravného rehabilitačního pobytu osob s mentálním a kombinovaným
postižením v doprovodu rodičů v hotelu Sůkenická od 14. 7. do 27. 7. 2019 se zúčastnilo 50 osob (19 rodin). Někteří byli na celých 13 dnů, někteří na první týden, někteří na
poslední. Hlavní náplní pobytu bylo utužení zdraví pobytem na zdravém horském vzduchu, začlenění postižených osob do kolektivu a společnosti, navázání nových přátelství. Na letošním pobytu nám počasí přálo. Uskutečnili jsme výstup na nejvyšší horu Beskyd, Lysou horu, hřebenovku Javorníků, jejíž část mezi Kasárnami a Kohůtkou patří k nejkrásnějším. Jednu z našich nejdelších vycházek jsme šli z Bumbálky přes Masarykovu chatu, chatu Kmínek, do Kelčovského sedla, údolím Velké Smradlavé, kolem sirného pramene a dřevěného arcibiskupského zámečku až do Bílé, odkud jsme se autobusem vrátili na Bumbálku. Navštívili jsme také Pustevny, na které jsme vyjeli lanovkou. Zde jsme prošli stezku v oblacích, došli k soše Radegasta a někteří vystoupali až na vrchol Radhoště. Velmi se vydařila i vycházka kolem Satinských vodopádů.
Byli i tací, kteří si sebou vzali kola a podnikli na nich výlety do Rožnova a Velkých Karlovic. Další se zase chodili koupat do nedaleké přehrady.

Kromě turistiky jsme také navštívili soukromé muzeum aut v Rožnově pod Radhoštěm. Všem se líbila návštěva včelařského muzea a skanzenu v Chlebovicích, které je největší v Evropě. Také Marlenka – výrobna medovníků a cukrářských výrobků ve Frýdku-Místku se těšila velkému zájmu. Zde jsme si prohlédli jak výrobu tak i okoštovali jejich výrobky.

Kromě turistiky jsme také navštívili soukromé muzeum aut v Rožnově pod Radhoštěm. Všem se líbila návštěva včelařského muzea a skanzenu v Chlebovicích, které je největší v Evropě. Také Marlenka – výrobna medovníků a cukrářských výrobků ve Frýdku-Místku se
těšila velkému zájmu. Zde jsme si prohlédli jak výrobu tak i okoštovali jejich výrobky.
Po večeři jsme chodili na krátké vycházky. Večery jsme spolu s dětmi trávili v klubovně při soutěžích a hraní společenských her. Ve velké oblibě bylo též zpívání při kytaře.
Rodiče si vyměňovali zkušenosti s výchovou svých postižených ratolestí a při tom se opět ujišťovali, že nejsou v této své těžké životní situaci sami, že si dokážou navzájem pomáhat. Navazovala se nová přátelství jak mezi dětmi, tak také mezi rodiči.
Ubytování bylo na velmi dobré úrovni, strava byla kvalitní a v dostatečném množství.
Hotel Sůkenická je pro naše pobyty plně vyhovující. Pokoje jsou prostorné a každý má své sociální zařízení.
Také jídelna je prostorná, stravování je na velmi dobré úrovni a personál je ochotný a vstřícný.
Petr Kučera