Zhodnocení zimního ozdravného rehabilitačního pobytu osob s mentálním a kombinovaným postižením v doprovodu rodičů v hotelu Sůkenická od 27. 1. do 3. 2. 2023.

Pobytu se zúčastnilo 47 osob (18 rodin). Z toho bylo 20 účastníků dotovaných. 27 nedotovaných (rodinní příslušníci, kamarádi a známí). Hlavní náplní pobytu bylo utužení zdraví pobytem na horském vzduchu a začlenění postižených osob do kolektivu a společnosti.
Přes nepříznivé lednové počasí, které zimním radovánkám na sněhu nepřálo, nás Beskydy už ve Střední Bečvě vítaly sněhovou nadílkou. Celý týden jsme mohli lyžovat, běžkovat, sáňkovat a bobovat na přírodním sněhu. Ještě týden před nástupem na pobyt jsme v to nedoufali.
Pokud nám ještě zbyly nějaké síly, tak jsme večery trávili v klubovně, kde děti soutěžily a všichni společně jsme hráli společenské hry. Ve velké oblibě byli diskotéky, tanečky a zpívání při kytaře.
Rodiče si vyměňovali zkušenosti s výchovou svých postižených ratolestí a také při tom zjišťovali, že nejsou v této těžké životní situaci sami. Navazovala se nová přátelství jak mezi dětmi, tak také mezi rodiči.
Ubytování bylo na velmi dobré úrovni, strava byla kvalitní a v dostatečném množství. Pitný režim byl zajištěn teplým čajem.
Během pobytu se nikdo nezranil, nikdo neonemocněl a pobyt nikdo neukončil.
Petr Kučera